Diyeti Arada Bozmak Faydalı Mıdır Zararlı Mı?

Gerek zayıflamak gerekse form tutmak için birçoğumuz diyet yaparken bazen diyet programının uzun ve yorucu temposundan sıkılmışızdır. Özellikle ağır diyetleri uygularken kan şekerimizin düşmesi, yetersiz kalori alımından dolayı bitkinlik, bezginlik, neşesizlik gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Hal böyle iken en sevdiğimiz tatlıyı, yemeği veya atıştırmalığı karşımızda gördüğümüzde irademize hakim olamayıp diyeti arada bozabiliriz. Bu durumda artık zemberekten çıkmış gibi nasıl olsa diyeti bozdum moral bozukluğuyla önümüze geleni yer ve diyete elveda deriz.

Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir? Uzmanlar diyeti arada bozmanın pek te moral bozacak birşey olmadığını ifade ediyorlar. Diyet progamına uyamadığımız için kesinlikle kendimizi suçlamamalıyız. Hatta diyete kısa bir süreliğine de olsa ara vermenin uzun dönemli diyet yapan kişiler için gerekli olduğunu ifade den uzmanların sayısı hiç te azımsanacak gibi değil. Çünkü zaten diyet nedeniyle oldukça bitap düşmüş olan bedenimizi biraz canlandırmak ve ruhumuza da moral depolamak gerekmektedir.

Peki bunu bilinçli bir şekilde nasıl yapabiliriz?

Örneğin uzun süreli ve düşük kalorili bir diyet yapıyorsanız haftanın bir gününü mutlaka aşırıya kaçmadan diyete ara vermeye ayırabilirsiniz. Elbette binlerce kalorilik yiyecek ile tıka basa karnımızı doyuralım demiyorum ama en azından canınızın çektiği bir tatlıyı yemenin neresi kötü olabilir ki? Bu durumda planlı bir şekilde yenilen bu tür ödül nitelikli yiyecek veya öğünlerin kişide oluşan suçluluk duygusunu da alıp götürdüğüne şahit olacaksınız.

Diyeti bozmanız durumunda ne yapmanız gerekir? İşte pratik tavsiyeler:

Diyeti bozacaksanız iyi yiyeceklerle bozun

Özellikle hamburger, çizburger, kola cips tarzı yiyeceklerden uzak durun. Bu yiyecekler vücudun kan şekeri düzeyinde ciddi sapmalara neden olurlar ve ertesi gün diyete devam etmek istediğinizde oluşacak insülin direnci nedeniyle daha zor zamanlar geçirebilirsiniz. Bir kere kendinizi olduğunuzdan daha aç hissedersiniz. Bunun yerine tam tahıllı besinler, beyaz et tercihen balık eti, kırmızı et, badem, ceviz, sebze ve meyveler ile yediklerinizi dengelemeye çalışın.

2. Düğün, Davetiye gibi özel günlere dikkat edin

Diyete ara verenlerin en fazla başına gelen şeylerden birisi de gittikleri nişan, düğün gibi davetlerde hem pastalar hem de diğer yiyecekler ve meşrubat ile imtihandır. Bu yiyeceklerle karşı karşıya geldiyseniz çok büyük risktesiniz demektedir. Çatalınızın ucuyla tadımlık alıp bırakın ve meşrubat yerine de kesinlikle su için. Aksi takdirde bir önceki paragrafta cips ve hamburger tarzı yiyecekler için söylediğimiz aynı durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. İçerisinde şeker olan bir besinin şakası yoktur hem diyete alışkın olan bizlerin metabolizmasını bozar hem de kilo aldırır.

3. Piknik veya Barbekü Diyet İçin Tehlikelidir

Diyeti bozanların düştüğü en büyük tuzaklardan bir tanesi de pikniğe veya barbekü mangal gibi faaliyetlere gidip orada yüksek kalorili yiyecekler ile karnını tıka basa doldurmasıdır. Piknikte en azından ekmek tüketmemeye özen gösterin ve yemeğin hemen ardından uzun bir yürüyüşe çıkın. Ayrıca bol su içerek tokluk hissini sağlayın ve yediklerinizin ertesi gün sizin diyetinizi bozmamasına özen gösterin.

4. Tatilde iken hareket edin

Diyet bozma olayları en fazla tatilde gerçekleşir. Gittiğiniz yerin spor, fitnes veya yürüyüş gibi egzersiz açısından imkanları ne ise bunları kullanın. Tüm gün plajda yatmak yerine günün belli saatlerini hareket etmeye ayırın. Böylece diyeti bozduğunuz için hızla kilo almazsınız ve en azından kilo kontrolü sağlarsınız.

5. İçkiden uzak durun

Özellikle bira, şarap, rakı, viski gibi kalorisi yüksek içki türleri diyetin baş düşmanıdır. Yukarıda da açıkladığımız üzere glükoz bakımından zengin bu alkollü içecekler hem metabolizmanızı allak bullak eder hem de yanında tükettiğiniz yiyecekler nedeniyle kilo alımına neden olur.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *